Proces podejmowania właściwych decyzji nigdy nie jest prosty. Często chcąc się z nim zmierzyć, szukamy porad u innych osób, gromadzimy przeróżnego rodzaju informacje i opinie, a w rezultacie i tak podejmujemy te decyzje niepewnie. Zatracamy się wtedy w wątpliwościach i niepokoju. Nie pozwalamy naszym decyzjom się rozwinąć, ponieważ uważamy, że są one nie do końca właściwe, dobrze przemyślane. Jak zatem podejmować właściwe decyzje?
Wybór szkoły, pracy czy partnera to tylko niektóre dylematy, przed którymi większość z nas staje przynajmniej raz w życiu. Choć wybory te nie należą do łatwych, w końcu decydujemy się na jedną z możliwych opcji, by w końcu przejść do następnego etapu: realizacji podjętej decyzji. Bywa jednak, że z powodów dla nas niezrozumiałych, dokonanie nawet najprostszych wyborów staje się wyzwaniem ponad nasze siły. Jeśli stan decydowania, która opcja będzie najlepsza, przedłuża się, możemy powoli popadać w stan bezradności i rozpaczy.
PODEJMOWANIA DECYZJI UCZYMY SIĘ OD DZIECKA
Niektórzy twierdzą, że dokonywania wyborów uczymy się już od kołyski. Pomimo, że dla wielu to śmieszne stwierdzenie, wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. Duża część osób, która potrafi stanąć twarzą w twarz z trudnym wyborem i dokonać właściwej dla siebie decyzji ma dobre doświadczenia z dzieciństwa. Już wtedy, w dziecięcych zabawach takie osoby przeszły niezbędny trening, w efekcie którego przekonały się, że w swoich wyborach mogą być skuteczne, mogą sobie ufać i czuć się bezpiecznie. Dowiedziały się, że jeśli nawet dokonają złego wyboru, to „świat się nie zawali”. Co więcej, będą mogli liczyć na wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny.
ŚWIADOMOŚĆ WŁASNYCH POTRZEB
Z pewnością trudno jest dokonywać wyborów, gdy człowiek nie wie, czego tak naprawdę chce. Wynika to w dużej mierze z tego, że wszystkie poprzednie życiowe wybory były podejmowane pod presją otoczenia. A więc nie własne, ale czyjeś pragnienia były wytyczną dla podejmowanych decyzji. W takiej sytuacji szanse na ukształtowanie własnej tożsamości, określenie własnej wizji siebie w świecie, zdeklarowanie się, co do preferowanych potrzeb, wartości czy celów jest znikome. Sprawne dokonywanie wyborów wymaga takich deklaracji – to połowa sukcesu! Zanim podejmiesz ostateczną decyzję w jakiejś sprawie, zadaj sobie pytanie: czy jest to zgodne z głównym celem, który sobie obrałem w życiu?
ANI W LEWO, ANI W PRAWO – TO NAJLEPIEJ IŚĆ ŚRODKIEM
Niekiedy trudno jest podjąć właściwą decyzję, kiedy żadna z opcji nie jest wystarczająco satysfakcjonująca. Kiedy istnieje spory rozdźwięk między tym, czego się pragnie, a potencjalnymi możliwościami. Co wtedy zrobić? Osoby, które nie chcą utknąć w rozważaniach „jak mieć ciastko?” i jak „zjeść ciastko?” decydują się na rozwiązania pośrednie. Przyjmują więc, że kompromis jest lepszym rozwiązaniem niż sztywne trwanie w poszukiwaniu opcji idealnych – często niemożliwych do pogodzenia. Gotowe są z czegoś zrezygnować, by zyskać nowe spojrzenie i nowe możliwości.
ROZWIJAJ SWOJĄ UMIEJĘTNOŚĆ PODEJMOWANIA DECYZJI
Umiejętność dokonywania trafnych decyzji to cecha, która musi być rozwijana jak każda inna. Decyzje nieco bardziej skomplikowane niż to, co zjeść na kolację, wymaga uporządkowanego podejścia, zwykle obejmującego zarówno intuicję, jak i rozumowanie. Tego typu trudniejsze decyzje mają również tendencję do angażowania w perspektywę zmian, która jest najczęstszym czynnikiem pojawienia się obaw i kwestionowania słuszności podjętych działań. W zależności od charakteru i skali decyzji, w ramach jej podejmowania możemy skorzystać z wielu istniejących już narzędzi i technik.
- OGRANICZ ILOŚĆ INFORMACJI
W dzisiejszych czasach dostęp do informacji mamy wyjątkowo ułatwiony. Jesteśmy społeczeństwem informacyjnym. Informacja staje się walutą. Ale nic nie zagłusza najbardziej istotnych informacji jak ich nadmiar. Pamiętaj, aby nadawać priorytet w zbieraniu informacji odnośnie tematu, w którym masz podjąć decyzję. Czytaj, sprawdzaj, zasięgaj opinii. Bierz pod uwagę recenzję innych. Oczywiście, ile ludzi tyle opinii. Nie każdy będzie podchodził tak samo do tego samego zagadnienia. Filtruj dostępne informacje i wybieraj tylko te, które będą dla Ciebie najważniejsze.
Jeśli chcesz mieć dostęp do całego wydania ENERGII Życia
* zamów jednorazowo egzemplarz
Zakup stacjonarnie w salonikach prasowych EMPiK lub Inmedio