O mnie: właścicielka restauracji, certyfikowany trener mentalny, absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej, prywatnie żona, szczęśliwa mama Helenki i Adasia, uwielbiam dmuchać innym w żagle :-)
Długo myślałam, jaki wybrać temat tego artykułu. Postanowiłam zainspirować Was na temat treningu mentalnego, bo to pojęcie bardzo szerokie, mające zastosowanie w różnych dziedzinach m.in. sporcie, biznesie czy w ogóle w życiu. I tak pomyślałam że najlepiej będzie zacząć od początku, a więc od wyjaśnienia, czym trening mentalny jest, zwłaszcza , że nierzadko zauważam lekką konsternację na twarzach innych ludzi, po tym jak na pytanie, czym się zajmuję odpowiadam, że prowadzę sesje treningu mentalnego. Może i Ty drogi czytelniku zastanawiałeś się nie raz kim trener mentalny jest, tym bardziej, że coraz częściej ten termin wybrzmiewa w telewizji, prasie czy w mediach społecznościowych.
Zastanawiałeś/aś się może kiedyś nad tym, jak to jest, że jedni ludzie osiągają spektakularne sukcesy, kiedy inni ledwo wiążą przysłowiowy koniec z końcem, często narzekają na wszystko dookoła i jakoś tak ciągle ze wszystkim pod górkę? Być może odpowiesz, że to dzięki kontaktom, bogatym rodzicom, znajomościom, a może po prostu fortuna bardziej im sprzyja. Tak się składa, że bardzo lubię czytać, szczególnie biografie, z historii tych często wynika, że osoby z pierwszych stron gazet, najbardziej bogaci, utytułowani, osiągający imponujące wyniki to osoby, które tak naprawdę zaczynały od zera, mając najczęściej tylko wielkie marzenia. Jest jednak pewien punkt wspólny, łączący mistrzów sportu, legendarnych wojowników, rekinów biznesu, a jest nim mistrzowski umysł, dzięki któremu uzyskują imponujące wyniki.
FOT. SWEET BEE MAGDALENA NOWAK FOTOGRAFIA
Henry Ford powiedział kiedyś ,,Jeśli myślisz, że możesz, albo nie możesz to w obu przypadkach masz rację”.
Droga do sukcesu zaczyna się w ludzkim umyśle, każdy z nas jest w posiadaniu tego niesamowitego narzędzia, a trening mentalny uczy efektywnego wykorzystania możliwości naszego nieograniczonego umysłu, tak aby działał na naszą korzyść. Mam nadzieję, że jesteście chociaż trochę zaintrygowani, po to, aby wraz ze mną zgłębić wiedzę o treningu mentalnym, czym jest, czym nie jest, i co tak naprawdę ma wspólnego z psychologią.
Jak sama nazwa wskazuje jest treningiem, a więc procesem. Bardzo lubię porównywać trening mentalny do treningu na siłowni, w obu przypadkach potrzeba czasu, narzędzi i powtarzalności by w jednym przypadku zbudować mięśnie, formę a w drugim umysł, stworzyć sprzyjające środowisko mentalne, dzięki któremu będziemy osiągać wszystko to, o czym ośmielimy się marzyć.
Trening mentalny jest też relacją, pomiędzy trenerem a podopiecznym, a w związku z tym niejako musi pojawić się zaufanie, które jest punktem wyjścia do dalszej współpracy. Z doświadczenia wiem, że warto aby pojawiła się również sympatia i szacunek, wtedy efekty współpracy mogą przejść najśmielsze oczekiwania.
FOT. SWEET BEE MAGDALENA NOWAK FOTOGRAFIA
Trening mentalny jest również strategią, wyznaczamy bowiem cel (sportowy, biznesowy czy prywatny) mamy przeznaczony na realizację naszego celu czas, mamy również plan, jak ów cel osiągnąć. Warto tutaj dodać, że trener mentalny monitoruje postępy na poszczególnych etapach realizacji ustalonego planu.
A czym trening mentalny nie jest?
Nie jest psychologią ani psychoterapią chociaż oczywiście czerpie z obu wymienionych dziedzin. W pracy z klientem trener mentalny skupia się bardziej na teraźniejszości i przyszłości, podczas gdy psychoanalityk skupia się bardziej na przeszłości i dzieciństwie klienta. Poza tym w psychoterapii potrzeba zazwyczaj dużo czasu, aby klient odczuł zmiany, trening mentalny jest krótszy. Warto tutaj podkreślić, że w treningu mentalnym szukamy takich metod i narzędzi, które przyniosą efekt znacznie szybciej, w ciągu kilku sesji.
FOT. SWEE BEE MAGDALENA NOWAK FOTOGRAFIA
Trening mentalny często mylony jest z coachingiem. Co w rzeczywistości nie jest prawdą. Coach podczas pracy z klientem bazuje głównie na zadawaniu pytań oraz dawaniu klientowi przestrzeni, po to, aby klient sam mógł odpowiedzi szukać w sobie. Innymi słowy, coach jest raczej bierny podczas pracy z klientem, natomiast trener mentalny jest bardziej aktywny, podsuwa rozwiązania, proponuje sposób myślenia, prowadzi mentoringi.
Trening mentalny oprócz licznych zapożyczeń z psychologii, czerpie również z socjologii, filozofii czy neuronauki.
SESJE TRENINGU MENTALNEGO
Na sesjach treningu mentalnego pracuję głównie z kobietami 1:1 w trybie stacjonarnym lub online. Bardzo często są to kobiety, które mają swój biznes, a prywatnie są mamami, żonami, łącząc te 3 obszary życia jednocześnie. Z własnego doświadczenia wiem, że prowadzenie swojej działalności wiąże się z różnymi wyzwaniami, potrzebą bycia ciągle pod telefonem, mnożące się niczym grzyby po deszczu problemy, rotacja pracowników, szalejąca inflacja, prowadzenie domu, wychowanie dzieci, bycie żoną, mamą i pełnienie wielu ról w ramach całego ekosystemu życia rodzinnego. Jak w tym wszystkim nie zwariować, znaleźć czas dla siebie, wyjść na długo odkładaną kawę z koleżanką, znaleźć czas na sport, czy po prostu usiąść na chwilę i napić się ciepłej kawy, nie w biegu, a pierwszy raz tak świadomie delektować się każdym jej łykiem. Kocham trening mentalny między innymi za to, że dzięki skutecznym narzędziom można wpływać realnie na ludzkie życie i głównie poprzez poprawę jego jakości. Jest wiele czynników, na które nie mamy wpływu, ale jest też spora część, na którą mamy wpływ. Wystarczy wziąć odpowiedzialność za najważniejszy projekt, jakim jest NASZE ŻYCIE.
Tel: 695-473-937
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Link do 30 minutowej bezpłatnej konsultacji:
https://calendly.com/anna-maj/konsultacja
Anna Maj