Świadomy sen to taki rodzaj snu, w którym człowiek jest świadomy tego, że śpi i śni, a jednocześnie kontroluje swój sen. Świadomy sen, nazywany również snem na jawie budzi kontrowersje i czasem uważany jest za niebezpieczne zaburzenie. Ma jednak swoich zwolenników, którzy twierdzą, że za pomocą świadomego śnienia można kształtować własne życie i osiągać wymarzone cele. Osoby, które posiadły umiejętność wejścia w fazę świadomego snu, twierdzą, że dzięki temu łatwiej rozwiązują problemy, lepiej rozumieją siebie, a do tego zapewniają sobie rozrywkę.
CZYM JEST ŚWIADOMY SEN?
Świadomy sen to taki, w którym śniący zdaje sobie sprawę ze swojego stanu. Taki stan może być prawdopodobnie udziałem każdego człowieka, ale wymaga to odpowiedniego treningu, pozytywnego myślenia i wiele cierpliwości.
Podczas świadomego snu człowiek ma kontrolę nad snem oraz czuje się, jakby był w realnym świecie i jednocześnie mógł robić rzeczy, których normalnie nie da się wykonać. Realizm doznań jest zbliżony do rzeczywistego życia, co sprawia, że świadomy sen jest często bardzo przyjemny.
W latach 70. Keith Hearne i Alan Worsley potwierdzili zjawisko świadomego snu dzięki ruchom gałek ocznych u badanego.
Świadomy sen często uznaje się za zjawisko paranormalne czy parapsychologiczne, wymykające się naukowym opisom albo ogranicza się je do wrażeń wywołanych przez substancje zawarte w ziołach.
Spontanicznego i chwilowego stanu świadomości snu może doświadczyć każdy bez specjalnych wymagań czy warunków. Podaje się, że co piaty człowiek przynajmniej raz w życiu był w stanie świadomego śnienia. Świadomość we śnie może zaindukować sama rozmowa na ten temat, przeczytany poradnik albo techniki medytacyjne.
DO CZEGO MOŻE NAM SŁUŻYĆ ŚWIADOMY SEN?
Świadomy sen to zjawisko wciąż nie do końca zbadane, jednak jego zwolennicy twierdzą, że może on przynieść korzyści dla ludzkiego organizmu. Mowa tu o korzyściach dotyczących zdrowia psychofizycznego. Propagujący świadomy sen twierdzą, że może on pomagać osobom, które często dręczą w nocy koszmary. Kontrolowanie snu pozwala uświadomić sobie, że to, co podczas śnienia jest dla nas straszne, istotnie jest tylko snem i w dodatku z powodzeniem możemy wpłynąć na jego przebieg. Oprócz tego mówi się także, że świadomy sen pomaga w samopoznaniu i zrozumieniu niektórych swoich zachowań czy pojawiających się w rzeczywistym życiu uczuć i emocji. Propagatorzy świadomego śnienia podkreślają, że kontrolowanie własnych snów może przyczynić się do znacznego zwiększenia kreatywności, a także stanowić po prostu ciekawą i nietypową rozrywkę.
JAK GO WYWOŁAĆ?
Jak wejść w świadomy sen? Doświadczenie świadomego snu można wywołać samemu. Niektórym przychodzi to niezwykle łatwo, inni natomiast potrzebują wielu ćwiczeń, by w końcu osiągnąć kontrolę nad swoimi snami. Przede wszystkim warto zacząć od autosugestii, a więc swego rodzaju decyzji, że chcemy przeżyć świadomy sen. Najlepiej zrobić to tuż przed zaśnięciem. Niektórzy także radzą, by od razu wyobrazić sobie, gdzie chcemy się podczas snu przenieść. Bardzo pomaga także zapamiętywanie snów, nawet tych, nad którymi nie mamy kontroli. Aby wyćwiczyć tę umiejętność, warto trzymać przy łóżku notes, w którym tuż po przebudzeniu zapisywać będziemy treści swoich snów wraz ze wszystkimi szczegółami, które udało nam się zapamiętać.
CZY ŚWIADOMY SEN JEST NIEBEZPIECZNY?
Osoby, które są negatywnie nastawione na zjawisko świadomego snu, twierdzą, że ma on niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne oraz fizyczne człowieka. W rzeczywistości nie udowodniono jednak takiego wpływu. Jedyną rzeczą, na którą warto uważać, stosując świadomy sen, jest jakość wypoczynku. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze świadomym snem, powinny zwrócić uwagę na to, by nie zaburzał on konkretnych faz snu, co ostatecznie mogłoby doprowadzić do niewystarczającego odpoczynku.
ZALETY ŚWIADOMEGO ŚNIENIA
Sceptyczni naukowcy mieli wątpliwości, czy rzeczywiście można osiągnąć stan świadomości w czasie snu. Zakładali, że za świadome śnienie mogą być uznawane zwykłe wyobrażenia czy halucynacje. Postanowili dać jednak szansę sennym marzycielom i zbadali ich mózgi w czasie czuwania, a także snu zwykłego i świadomego. Użyli do tego funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, wskazującego, które rejony mózgu pobudzają się w poszczególnych fazach. Dochodzenie specjalistów z Instytutu Psychiatrii im. Maxa Plancka dowiodło, że istnieje stan, w którym mimo pozostawania w fazie snu zwiększa się świadomość i autorefleksyjność.
Naukowcy twierdzą, że dzięki zbadaniu mózgów śniących świadomie lepiej rozumieją, jak działa ludzka świadomość.
DOBREJ NOCY!
Świadomy sen to niewątpliwie niezbadana jeszcze do końca zdolność naszego mózgu. Być może wkrótce będziemy wiedzieć na jego temat więcej. Pomoże nam odkryć kolejne, ukryte potencjały w naszym ciele.