Soda oczyszczona jest ekologiczna, biodegradowalna i przede wszystkim bezpieczna. Przydaje się nie tylko przy pieczeniu ciast. Soda oczyszczona znajduje także zastosowanie w gospodarstwie domowym i domowej apteczce. Jest ekologicznym i tanim detergentem używanym do prania i kosmetyków. Czy soda może być używana w celach medycznych? Jakie właściwości lecznicze wykazuje soda oczyszczona?
Soda o czyszczona – co to jest?
Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu (na etykietach produktów oznaczany symbolem E500b) . Naturalnie występuje w złożach mineralnych, osadach wód słodkich i wodach gruntowych. Ciekawostkę stanowi nieznany wszystkim fakt, że soda oczyszczona powstaje również… w naszym organizmie! Utrzymuje właściwy stopień kwasowości (pH) w krwiobiegu. Znajduje się także w naszej ślinie (neutralizuje kwasy powodujące osłabianie zębów) oraz w żołądku (zapobiega powstawaniu wrzodów). Ponadto soda oczyszczona wspomaga proces oddychania, przenosząc dwutlenek węgla z tkanek do płuc, skąd może zostać wydalony.
Produkt przyjazny dla środowiska
Zainteresowanie sodą oczyszczoną wyraźnie wzrosło, kiedy ludzie zaczęli przywiązywać większą wagę do stosowania środków, które nie są szkodliwe dla środowiska. Stanowi ona bowiem świetną alternatywę dla chemicznych detergentów obecnych na sklepowych półkach. Coraz częściej wraca się do niej także w domowym leczeniu różnych dolegliwości oraz pielęgnacji ciała.
Soda oczyszczona – właściwości lecznicze
Soda oczyszczona ma charakter zasadowy, dzięki czemu czasowo przywraca równowagę kwasowo-zasadową w żołądku i sprawia, że dolegliwości stają się mniej dokuczliwe. Zakwaszenie organizmu to jedna z największych bolączek współczesnego społeczeństwa. Jeśli spożywasz żywność wysoko przetworzoną, jesteś zestresowany lub sięgasz po wyroby tytoniowe – wypróbuj detoksykującą terapię sodą. W tym celu rozpuść ¼ łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody i wypij rano tuż po obudzeniu oraz wieczorem przed snem. Taką terapię należy stosować regularnie, jednak nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Pamiętaj, że w przypadku dużego zakwaszenia organizmu należy równocześnie sodę i cukier, czyli mieszankę w postaci glukozy. Musisz również zadbać o lekkostrawną ditetę.
Ponadto w medycynie naturalnej sodę oczyszczoną wykorzystuje się, aby złagodzić katar i ból gardła. Soda oczyszczona wykazuje bowiem działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne. W tym celu można ją wykorzystać na kilka sposobów:
- inhalacje – do miski wlej 1l gorącej wody, dodaj 1 łyżkę sody oczyszczonej i wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Głowę nakryj ręcznikiem, a następnie wdychaj parę przez ok. 10 minut. Taka forma inhalacji działa przeciwobrzękowo, a także ułatwia oddychanie przy katarze i kaszlu.
- płukanie gardła - do szklanki przegotowanej, ciepłej wody dodaj łyżeczkę sody. Płucz gardło przynajmniej raz dziennie.
Soda oczyszczona w kosmetyce
W domowych warunkach sodę można stosować pod różnymi postaciami: suchego proszku, pasty lub roztworu.
- Do mycia włosów
Zdrowe i błyszczące włosy za grosze? Tworzymy własny szampon na bazie sody i octu. Co ważne, szampon nie zadziała od razu, skóra głowy musi się do niego przyzwyczaić. Szampon pozwala na usunięcie ze skóry wilgoci, dzięki czemu produkuje ona mniej łoju.
- Dezodorant DIY
W naczyniu należy zmieszać 1/4 szklanki sody oczyszczonej z 10 kroplami ulubionego olejku. Jak używamy? Wystarczy trochę proszku rozetrzeć na palcach i wcierać go delikatnie pod pachami, a następnie zeszczotkować nadmiar sody. Trochę czasochłonne, ale warto spróbować.
- Pasta do zębów
Soda oczyszczona usuwa kamień nazębny, likwiduje przykry zapach z ust, ogranicza powstawanie próchnicy i wybiela zęby.
Z sody i oleju kokosowego można zrobić domową pastę do zębów. Wystarczy zmieszać olej kokosowy z sodą oczyszczoną w proporcjach pół na pół. Aby pasta miała miętowy smak, można dodać do niej kilka kropli olejku miętowego. Słodki smak pasty można uzyskać, dodając ksylitol. Gotową pastę można przechowywać w szklanym słoiku z pokrywką.
- Peeling do twarzy
Pamiętaj, że maleńkie ziarna mogą podrażniać skórę wrażliwą, więc jeżeli masz delikatną skórę, lepiej przygotować peeling z dodatkiem cukru lub soli.
Przepis dla skóry normalnej: mieszamy sodę z cukrem, następnie dodajemy olej sezamowy do momentu uzyskania konsystencji pasty. Jeśli peeling wydaje się za tłusty, można zastąpić część oleju miodem.
- Peeling do stóp
Z sody oczyszczonej, wody i kilku kropli olejku ulubionego olejku eterycznego tworzymy pastę, którą wmasowujemy w stopy. Po kilkunastu minutach spłukujemy.
- Do kąpieli
Gdy dosypiesz sodę oczyszczoną do swojej kąpieli, przede wszystkim zmiękczysz wodę. Twoje kosmetyki będą się lepiej rozpuszczać i zmywać z ciała. Ponadto taka kąpiel złagodzi nieprzyjemne skutki oparzenia słonecznego oraz ukąszenia owadów.
Soda oczyszczona w gospodarstwie domowym
- Zastępuje proszek do pieczenia,
- Usuwa tłuszcz i osady z naczyń,
- Środek czyszczący – posiada właściwości ścierne,
- Środek wybielający – można nasypać bezpośrednio na plamę lub do pralki,
- Pochłania zapachy – najczęściej przydaje się jako neutralizator woni w lodówce,
- Do pielęgnacji roślin doniczkowych – kwiaty będą zdrowsze i odporne na szkodniki.
Czy soda oczyszczona szkodzi zdrowiu?
Medyczne zastosowanie sody w warunkach domowych uważane jest za bezpieczne, o ile nie istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Producenci sody oczyszczonej ostrzegają, że nie należy przyjmować doustnie substancji zobojętniających kwasy, gdy mamy pełny żołądek, gdyż wiąże się z tym ryzyko jego uszkodzenia . Przeciwwskazaniami do stosowania wodorowęglanu sodu są również m.in: przyjmowanie leków nasercowych lub leków zobojętniających kwas żołądkowy, podwyższenie poziomu sodu w surowicy krwi, niewydolność nerek, alkaloza oddechowa oraz dieta z ograniczonym spożyciem sodu. Kobiety w ciąży powinny zasięgnąć porady lekarza.
Źródło:
Lanlsky V., Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań, Wydawnictwo: K.E. Liber.