Kilka słów o tym, czym jest Tantra, jak błędnie postrzegana jest w dzisiejszym świecie, co leży u jej podstawy, a także w czym może nam pomoc.
TANTRA TO ZNACZNIE WIECEJ, NIŻ SEKS
Niestety słowo „Tantra” jest często dyskredytowane i kojarzone wyłącznie z seksem.Dlatego powinniśmy od razu powiedzieć, że nie jest to praktyka uważności prowadząca do orgazmu.
Stawianie praktyk seksualnych na czele klasycznych nauk tantrycznych ma miejsce od czasu, gdy Osho – postrzegany jako ojciec tantry nowożytnej - uczynił Tantrę bardziej popularną na Zachodzie kilka lat temu.Osho przekazał wiedzę o Tantrze, przede wszystkim, mówiąc o głębokich praktykach medytacyjnych, których celem jest wzniesienie się na wyższe poziomy świadomości, a docelowo nawet do nadświadomości. Część jego nauk była poświęcona związkom seksualnym, ponieważ praca z energią seksualną dla duchowego wzrostu jest ważnym elementem Tantry, ale same praktyki seksualne są tylko częścią całego systemu, a nie punktem docelowym. Dla Osho seks łączy się z rozwojem duchowym i samopoznaniem. Ci, którzy uważają, że Tantra dotyczy tylko seksu, mają mylne pojęcie i tak naprawdę bardzo wiele tracą, gdyż Tantra to znacznie więcej, niż seksualność i doznania fizyczne. Tak, więc Tantra jest nauką, która bada wyzwolenie świadomości poprzez ekspansję i zwiększanie energii. Seksualne aspekty Tantry to tylko część tych metod.
Tantra jest odpowiednia dla tych, którzy chcą osiągnąć nowy poziom świadomości zarówno indywidualnie, jak i w związkach.Ważne jest też, aby zrozumieć, że Tantra nie oferuje wiary ani filozofii. Nie jest to religia i może być praktykowana przez każdą osobę dowolnej religii.
Zuzanna Pawlak
fot. materiały własne
CZYM ZATEM JEST TANTRA?
Tantra to najstarszy system samopoznania i samodoskonalenia.
Tantra jest rozumiana jako technika poszerzania świadomości, która dostarcza narzędzi do transformacji praktykującego. Jest zatem praktycznym systemem rozwoju duchowego, który stawia sobie za cel pełną realizację boskiej natury. Pokazuje nam, co jest niezbędne w praktyce duchowej, a także, co w tej praktyce nam przeszkadza. Zawiera szereg praktyk i rytuałów oczyszczania, które pozwalają nam w pełni odczuwać głębię i świętość życia, i połączyć się z boskością.
Żaneta Najgebauer
fot,. materiały własne
Z reguły nasz umysł nie jest zadowolony z tego, co posiadamy i jak wygląda nasze życie, ciągle potrzebuje czegoś innego, czegoś nowego, czegoś, co sprawi nam przyjemność. Tantra pomaga skierować umysł osoby do wewnątrz w kierunku samopoznania. Każde nasze niespełnione pragnienie jest w rzeczywistości nadmiarem energii, którą można wykorzystać zarówno do samozniszczenia, jak to robi wiele osób, jak i do duchowej pracy nad sobą i rozwoju. To jest dokładnie sens Tantry. Nie jest to sposób na tłumienie pragnień, ale na nauczenie się odczuwania swojej energii, niskiej lub wzniosłej i przekształcania jej w błogosławieństwo.
Tantra rozumie dwa wymiary: rzeczywistość poziomą, która jest życiem wokół nas, tym, co się z nami i dla nas dzieje, a także rzeczywistość pionową, która biegnie między niebem a ziemią.Tantra to odczuwanie życia, łączenie się z życiem, pozwalanie życiu w pełni przez nas przepływać. To łączenie się z naturą, oddychaniu naturą, łączeniu się z ludźmi, ale też łączeniu się z boskością, łączeniu się z naszym prawdziwym Ja. Poprzez tantrę uczymy się pracować z energią życia, która jest w nas i wokół nas. Celem tantry jest połączenie się z naszą boską naturą i obudzenie w nas energii życiowej.
fot. materiały własne
TANTRA JAKO SCIEŻKA ŻYCIA POPRZEZ PRAKTYKĘ
Możemy przeczytać wiele książek o Tantrze, ale Tantra potrzebuje praktyki, aby połączyć się z naszą prawdziwą boską naturą i obudzić w nas energię siły życiowej. To ścieżka pożądania, a pożądanie jest paliwem do przebudzenia. Tantra polega na podnoszeniu energii seksualnej z pełną świadomością z naszymi stopami wciąż na ziemi i dzieleniem się nią z innymi. Dzięki Tantrze jesteśmy w stanie odczuć głęboki wewnętrzny pokój w ludzkim doświadczeniu, żyć w naszych ciałach bez poczucia wstydu i winy, po prostu być. Duchowa ścieżka Tantry polega na harmonijnym zjednoczeniu energii męskiej i żeńskiej, które są w każdym z nas. Tantra łączy duchowość i seksualność, ciemność i światło, medytację i doświadczenie, stymulację i relaks. Katalizatorem tego zjednoczenia jest miłość.
OTWARTE SERCE TO PODSTAWA TANTRY
“Szukałem w świątyniach, kościołach i meczetach,
ale odnalazłem boskość w moim sercu.”
- Rumi
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą potrzebujemy zrobić, by rozpocząć tantryczne życie, jest nauczyć się otrzymywać miłość.
W naszym życiu nieustannie tworzymy mury wokół naszych serc. Mury te – dla potrzeby pozornego bezpieczeństwa - chronią nas przed odczuwaniem strachu. Jednak te same mury blokują przepływ miłości do naszych serc. Unikamy, więc odczuwania strachu i lęków, niestety jednoczenie, nie pozwalając, by miłość wkroczyła w nasze życie. Aby żyć tantrycznie, musimy nauczyć się otwierać nasze serca na każdą sytuację, nawet, gdy w danym momencie może być dla nas bardzo bolesna.
Aby to zrobić, musimy stać się wrażliwi, czasem możemy potrzebować odejść od środowisk i relacji, które nie są bezpieczne dla naszego serca, a przede wszystkim nauczyć się kochać siebie, w pełni się akceptować, mieć współczucie dla naszych ran, dawać im miłość, by wspierać ich leczenie. Otwarte serce pozwala nam na przemianę bólu w miłość. Miłość, która wkrótce wypełni nasz byt.
fot. materiały własne
W CZYM TANTRA MOŻE NAM POMÓC?
Tantra zawiera wiedzę z niemal wszystkich głównych dziedzin naszego życia:
zdrowia, oczyszczenia organizmu, równowagi psychicznej oraz harmonijnych relacji między ludźmi.
Tantra pomaga uwolnić z ciała zarówno emocjonalne, jak i fizyczne toksyny i blokady, które tkwiły w nas nawet przez całe dotychczasowe życie. Pomaga zmniejszyć stres, niepokój i depresję i niskie stany emocjonalne, wzmocnić miłość, intymność i seksualność w nas samych, jak i w związkach, poprawić jakość snu i jakość życia. Tantra zwiększa naszą zdolność do odczuwania przyjemności i radości, wewnętrznego spokoju niezależnie od sytuacji życiowej, a także samospełnienia. Prowadzi nas do akceptacji siebie takich, jakimi jesteśmy, wraz z naszymi ciemnymi stronami, byśmy mogli czuć się pełni sami w sobie i kochać samych siebie, a z tym, prawdziwie kochać innych i życie takim, jakie jest.
Autorki artykułu:
Żaneta Najgebauer – Tantra Practicioner
Zuzanna Pawlak – Psycholog
Social media:
Instagram: zanetanajgebauer
Instagram: seszensue
fot. materiały własne