Poranek jest bardzo istotnym momentem dnia i ważne jest, aby rozpocząć go dobrze i właściwie. Pierwsza godzina po przebudzeniu decyduje o tym, jak będziemy czuli się przez cały dzień. To, jak mija nam poranek, czy jest spokojny czy chaotyczny – jest kluczowy dla przebiegu całego dnia. Tak twierdzi Hal Elrod, autor książki „Fenomen poranka” i mówca motywacyjny. Twierdzi on, że jeśli poranek będzie bezowocny i nerwowy, to bardzo możliwe, że to przełoży się na cały nasz dzień. To samo tyczy się spokojnych, udanych poranków. Jeśli tak zaczniemy dzień, to korek w drodze do pracy wyda się nam mniejszy, szef spokojnie z nami porozmawia i wysłucha naszych potrzeb, a wieczorem uda nam się przygotować fantastyczną kolację. Z udanych poranków rodzi się udane życie.
ZAPLANUJ SWÓJ PORANEK
Hal Elrod zachęca nas, abyśmy zmienili dotychczasowy tryb życia i zwrócili szczególną uwagę na poranki. Namawia, abyśmy zaplanowali jak chcemy spędzić pierwszą godzinę po przebudzeniu. Podkreśla, aby zacząć wstawać godzinę wcześniej niż dotychczas. Ten czas warto przeznaczyć na praktykowanie takich technik rozwojowych jak medytacja, wizualizacja, afirmacja, pisanie pamiętnika czy czytanie biografii znanych osób. Podczas gdy inni będą przekręcać się na drugi bok, Ty zaczniesz odnosić swoje pierwsze sukcesy! Podobnie jak ludzie sukcesu, którzy wiedzą, jak ważna jest pierwsza godzina po przebudzeniu.
Zarówno Bill Gates, jak również Jeff Bezos czy Mark Zuckerberg, czyli najbogatsi ludzie na ziemi, to również „poranne ptaszki”. Swój dzień zaczynają około 5 rano. Ten wspólny mianownik ludzi odnoszących niezaprzeczalne sukcesy wcale nie jest przypadkowy.
PORANNY CHAOS
Większość ludzi zaczyna dzień bez planu. Wstają jak to tylko możliwe. Od rana żyją w pośpiechu – szybkie śniadanie, zimna herbata rano. Zakładają niewyprasowane ubranie. Przed wyjściem na autobus, pociąg, do samochodu starają się zrobić tak dużo, jak tylko się da. Przychodzą do pracy, zaczynają od kawy i zadań zleconych od innych…
PLANUJ, PLANUJ, PLANUJ
Warto planować swoje poranki. W planie nie muszą być zawarte tylko techniki rozwojowe, o których była mowa wcześniej. Może to być określony czas albo godzina wykonywania danej czynności. Na przykład 10 minut przeznaczasz na prysznic, 15 minut na śniadanie. O godzinie 7:15 musisz na pewno wyjść z domu, żeby spokojnie dotrzeć na przystanek autobusowy. Kiedy masz plan jesteś mniej zestresowany z samego rana, bo wiesz co masz zrobić. Możesz zrobić więcej, bo masz możliwość zaplanowania czynności, o których w pośpiechu w ogóle byś nie pomyślał.
RUTYNA TO PLAN, KTÓRY REALIZUJESZ CODZIENNIE
Samo posiadanie planu jest ogromną zaletą, ale jeszcze lepsza rzeczą od planu jest posiadanie niezmiennej rutyny. Rutyna to plan, który realizujesz codziennie. Twoją rutyną może być na przykład wykonanie porannej gimnastyki, otwarcie wszystkich okien w domu, później spacer z psem, a potem…. mycie zębów. Niektórzy nie potrafią wyjść z domu bez porannej kawy i śniadania. Dzięki rutynie działasz w niejako zautomatyzowany sposób, ale kiedy ją wypracujesz, nie musisz myśleć, czym masz się zająć.
NIE ILOŚĆ A JAKOŚĆ
Bardzo ważna rzecz: skuteczność wstawania rano nie polega na ogromie pracy wykonywanej rano typu: prysznic, ćwiczenia gimnastyczne, jogging, sprzątanie… Siła tkwi w wytrwałości i zajmowaniu się naprawdę ważnymi sprawami, które pomogą naładować akumulatory i zadbać o własne potrzeby. Poranek ma być czasem skoncentrowanym na dobrym rozpoczęciu dnia, ma być zaplanowany i służyć naszemu rozwojowi. W tym porannym czasie rób dla siebie coś wartościowego i ważnego, coś czego nie robisz w ciągu dnia, ponieważ zwyczajnie nie masz czasu lub siły.
„Zorganizowane, zaplanowane i udane poranki przechodzą w równie owocne i udane dni. Tak samo chaotyczne i niezorganizowane poranki przechodzą w takie dni, ostatecznie tworząc bezowocne życie.” Hal Elrod
ZŁOTA GODZINA
Zaplanowane i spokojne początki dnia pozwalają wytrwać w pozytywnym nastawieniu podczas różnych zmagań, nieoczekiwanych okoliczności. Godzina pobudki oraz czas trwania porannych czynności nie są narzucone. Ten czas nazywamy „złotą godziną”, choć równie dobrze można przeznaczyć na niego godzinę, dwie jak i trzydzieści minut. Jeżeli perspektywa wstania godzinę wcześniej Cię przeraża, to na początek wystarczy dosłownie 15-20 minut.
ODPOCZYNEK JEST RÓWNIE WAŻNY JAK WSTAWANIE
Skoro chcesz wstawać wcześniej niż zwykle, to nie zapominaj, że ilość godzin snu powinna pozostać taka sama, to znaczy będziesz musiał kłaść się po prostu wcześniej. Gdy nie zapewnisz swojemu organizmowi wystarczającej ilości snu „mięsień Twojej woli” będzie za słaby, żeby udźwignąć zmiany. Specjaliści od snu mówią, że najlepiej spać 7-8 godzin, a zasypiać między godziną 22.00 a 23.00. Sen dłuższy niż 9 godzin jest szkodliwy dla zdrowia, tak samo jak poranne, 5 minutowe drzemki.
S.A.V.E.R.S., CZYLI 6 KROKÓW DO ZMIANY PERSPEKTYWY WG HALA ELRODA
1. Silence, czyli cisza. W tym czasie koncentrujesz się na swoim życiu wewnętrznym. Możesz do tego wykorzystać technikę medytacji, modlitwy, wdzięczności. Praktyka ciszy to najlepszy sposób, aby zredukować stres i lęk. Cisza pomoże Ci osiągnąć jasność umysłu, którego będziesz potrzebował, aby skupić się na tym co ważne.
2. Afirmacja. Karm swój umysł dobrymi myślami. Czytaj inspirujące cytaty, skupiaj się na pozytywnych ideach. Powtarzaj codziennie rano pozytywne „slogany”, które poprawią jakość Twojego życia.
3. Wizualizacja. Budząc się rano wizualizuj sobie to, co chcesz osiągnąć w danym dniu oraz w życiu. Takie marzenia aktywizują Twój mózg. Wizualizacja służy temu, abyś wiedział jakie masz w życiu cele i pragnienia. Wizualizacja przypomina Ci, co masz jeszcze do zrobienia, na czym masz się skupić i jak zaplanować realizację celów.
4.Exercise, czyli ćwiczenia. W zdrowym ciele zdrowy duch. Poranne ćwiczenia powinny stać się rutyną Twojego fenomenalnego poranka. Każdego ranka obudź swoje serce do pracy. Nawet 15 minut ćwiczeń sprawi, że krew w żyłach zacznie szybciej płynąć a płuca wypełnią się tlenem. Ćwiczenia fizyczne to antidotum na przygnębienie a nawet depresję.
5. Reading. Złotą godzinę poświęć na czytanie – książek, albo merytorycznych artykułów prasowych. Cenne są również biografie znanych osób, które osiągnęły sukces w sporcie, polityce, biznesie. Czytanie treści ekspertów, czyli osób, które przeszły już jakąś ścieżkę jest niezwykle istotne.
6. Scribing, czyli pisanie własnego dziennika. Tą technikę można nazwać planowaniem na papierze. Codzienne prowadzenie dziennika przynosi szerokie korzyści, ponieważ powoduje głębsze rozumienie własnych planów oraz zmusza do przemyślenia różnych idei. Pisanie pozwoli Ci się rozeznać we własnych myślach i uporządkować je.
PODSUMOWANIE
Pamiętaj, że pierwsza godzina po przebudzeniu jest kluczowa, bo wpływa na cały Twój dzień. Od Ciebie zależy jak ją przeżyjesz. Czy zaczniesz wstawać 60 minut niż zwykle? Wpiszesz w swój harmonogram poranny jogging i otwieranie wszystkich okien w domu?
Takie pojedyncze kroki wpływają na jakość Twojego życia.