Zachęcam Cię do otwarcia się na zupełnie nowe ujęcie rzeczywistości w kontekście tematu talentów. Z artykułu dowiesz się, jak rozpoznać swój talent i co to odkrycie zmieni w Twoich relacjach ze sobą i innymi oraz jak odpowiednio nim zarządzać.
Czy każdy ma jakiś talent?
Zdecydowanie tak. W przypadku gdy talent definiujemy jako sposób myślenia i działania to każdy ma swój specyficzny styl. Więc skąd bierze się to błędne myślenie? Z oceniania i porównywania się z innymi. Zupełnie niepotrzebnie.
Wady i zalety nie istnieją!
Spójrz na baterię. Znajduje się na niej plus i minus. Co w tym przypadku jest ważniejsze? Oczywiste jest, że obydwa bieguny są ważne, aby wytwarzać prąd.
A teraz weźmy ekstrawertyka i introwertyka. Która z osobowości jest dobra, a która niekoniecznie? Żadna. To tylko charakterystyka. W zależności od sytuacji każdy sposób działania jest czasem lepiej widziany, a czasem gorzej. Zależy od subiektywnego odbiorcy.
W takim razie dlaczego niektórzy biczują się za to, że nie są bardziej otwarci? Bo przyjęło się powszechnie, że coś jest lepsze, a coś gorsze. W tym artykule chcę rzucić zupełnie nowe światło na postrzeganie wad i zalet, racji i braku racji. Ale po kolei.
Na każdego trzeba spojrzeć inaczej…
Przez całe nasze dzieciństwo, a później dorosłe życie jesteśmy „mierzeni” jedną miarą. W szkole dzieci muszą wszystko robić tak samo. W pracy często liczy się tylko Excel i jednakowa tabelka dla wszystkich. W ten sposób utrwala się, kto ma rację, a kto jej nie ma. Więc jak to w końcu jest?
Zaskoczę Cię: wszyscy mają rację tylko… nie w tym samym czasie. Kiedy powstaje jakiś pomysł wówczas jest czas na osoby, które charakteryzują się tym, że potrafią świetnie kreować i wymyślać nowe rozwiązania. Wtedy nie ma czasu na skupianie się na szczegółach, bo to nie ten etap.
Później, żeby rozpropagować ten pomysł, sprzedać produkt lub zrobić marketing jest czas dla ludzi, którzy mają talent do rozprzestrzeniania informacji na różne sposoby.
W trzecim kroku jest czas na szczegóły i zorganizowanie wszystkiego na odpowiedni termin. I w tym momencie nie mają racji ci, którzy chcą wrzucać na tym etapie setki następnych pomysłów. Dopóki nie skończymy pełnego cyklu wdrożenia, powinni oni spokojnie poczekać.
Czwarty etap to podsumowanie, procesy, procedury, systemy i wyciągnięcie wniosków do następnego cyklu. Dopiero teraz, nie wcześniej. To też bardzo ważne.
Naturalny cykl talentów – którą porą roku jesteś?
Jakość uzyskujemy poprzez powtarzanie cykli. Każdy cykl to 4 etapy. To tak jak rok, który składa się z 4 pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. Każda pora roku musi wystąpić w konkretnej kolejności i charakterystyce. Nikt z tym nie dyskutuje. Lato nie chce być zimą i nie krytykuje zimy za to, że nie jest jesienią.
A ludzie sobie to robią. Bo często chcą być inni niż są. Dlaczego? Przez pewne konwenanse społeczne, które powtarzane wielokrotnie sprawiają, że zaczynamy w nie wierzyć. A gdyby tak skupić się na tym w czym jesteśmy dobrzy i tym zarządzać na korzyść swoją i innych?
W przyrodzie ryba pływa, małpa chodzi po drzewach, a ptak fruwa. Ryba nie wpada w depresję, że nie umie latać, a ptak nie płacze, że nie umie pływać. Za to człowiek skupia się na swoich „brakach”, przyrównuje się do innych i często wpada w depresję.
W jaki sposób świadomość talentów pomaga w życiu osobistym: w związkach i w relacjach z dziećmi i rodzicami?
Wyobraźmy sobie taką sytuację: rodzic wchodzi do pokoju i krzyczy: „posprzątaj tu!”. Jeśli za jakiś czas okaże się, że to zostało zrobione „jak należy”, rodzic będzie zadowolony. Niestety częściej jest tak, że rodzic miał coś innego na myśli.
Jeśli dziecko ma profil, który potrzebuje dokładniejszej instrukcji, by podjąć działanie, to choćby sytuacja powtórzyła się wiele razy, dziecko nie jest w stanie zmienić się tak po prostu samo z siebie. Co w takim razie należy zrobić? Powiedzieć konkretniej. Np. „Proszę, poukładaj książki na półce, ubrania odłóż do szafy, a na koniec odkurz dywan”. Dziecko, które zwraca uwagę na wiele szczegółów na pewno bardzo doceni taki rodzaj polecenia i chętniej zabierze się do działania.
Ale może być inaczej. Być może dziecko potrzebuje struktury do porządku i najlepszy efekt osiągnie po stworzeniu tabelki z kolejnymi rzeczami do zrobienia.
Może być jeszcze inaczej. Może dziecko przywiązuje więcej uwagi do relacji i chętniej zrobi to, co trzeba, jeśli rodzic zadba najpierw o jego sferę emocjonalną. Być może warto rozważyć wspólną rozmowę i sprzątanie zamienić w zabawę.
To tylko jeden przykład z miliona rodzinnych sytuacji. Bo co, jeśli mąż lub żona ciągle wyciąga nas na imprezę, a my nie mamy na to ochoty? A może wciąż jest kłopot, by ustalić, gdzie, jak i z kim jedziecie na wczasy. Ktoś woli co roku jeździć w to samo miejsce, a ktoś inny zawsze woli jechać gdzieś indziej.
Niewielka różnica jest w stanie uczynić ogromne zmiany w naszej rodzinie. Rozumiejąc unikalne różnice pomiędzy poszczególnymi profilami unikniesz wielu nieporozumień i konfliktów.
W jaki sposób świadomość talentów poprawia komunikację?
Dla każdego typu osobowości coś innego jest ważniejsze. Dla jednych ważna jest wolność, dla innych różnorodność, a dla jeszcze innych poczucie przynależności.
Czasem jest tak, że spotykasz kogoś i od razu czujesz, że świetnie Wam się rozmawia. Wspólnie łapiecie tzw. chemię porozumienia, ponieważ macie podobny profil, czyli DNA Talentu. Czytacie sobie w myślach i dokładnie potraficie wyczuć, co druga osoba miała na myśli. Komunikujecie się podobnym językiem i podobne wartości są dla Was ważne. Rozmawiacie albo o wizji i jakimś zagadnieniu na poziomie bardzo ogólnym, albo może wchodzicie razem tak samo głęboko w szczegóły. Nikt się nie męczy w tej rozmowie i nie możecie się nagadać.
Bywa też tak, że spotykasz się z kimś i rozmowa się nie klei. Często osoba, którą spotkaliśmy ma po prostu inne talenty niż my i coś innego jest dla niej ważne. Może jedno z Was rozmawia o czymkolwiek i już czuje się świetnie, a druga osoba denerwuje się, bo nie widzi konkretnego celu tej rozmowy. A może jedna osoba potrzebuje więcej szczegółów, żeby zrozumieć, co masz na myśli i nie wystarczy jej sama wizja.
Znajomość talentów swoich i innych pozytywnie wpływa na usprawnienie komunikacji i znacząco poprawia naszą efektywność.
W jaki sposób wiedza o talentach pomaga w rekrutacji przedsiębiorcom?
Dziś pełno jest ofert od pracodawców, którzy oczekują, że ich nowy pracownik będzie dobry we wszystkim. Będzie zarówno bardzo kreatywny i pomysłowy, jak i punktualny i szczegółowy. Będzie świetnie dochodził do porozumienia z ludźmi i wspaniale radził sobie z tabelkami i wykresami zamknięty w czterech ścianach.
W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie, pojawia się wiele potencjalnych pracowników, którzy piszą, że są świetni we wszystkim. Później okazuje się, że jednak nie radzą sobie z tym stanowiskiem i szybko przestają lubić swoją pracę. Jeśli pracownik zostanie dobrze wynagrodzony to na początku zgodzi się na wszystko i jakiś czas przetrwa.
Przyjdzie jednak moment, gdy nie wiedzieć czemu czujemy, że coś nie gra. Tylko co? Nie jest to takie jednoznaczne, gdy nie wiemy jak i gdzie szukać. Na przestrzeni czasem wielu lat buduje się odczucie, że praca, którą wykonujemy chyba jednak nie jest tym co chcielibyśmy robić. Szef natomiast widzi, że zapał pracownika wyczerpuje się i też trudno jest mu jednoznacznie stwierdzić, co może być przyczyną.
Na szczęście po odpowiednim zbadaniu DNA Talentu wszystko może się zmienić na lepsze. Dzięki temu każdy coś zyska: pracodawca dobrego pracownika, a pracownik satysfakcjonującą pracę z odpowiednim wynagrodzeniem.
fot. Kamil Cichoń
Co zrobić, żeby nie doznać wypalenia zawodowego?
Jeśli pracujemy wykorzystując na co dzień swoje „ustawienia fabryczne” a nie te wyuczone, to nie ma takiej opcji, abyśmy doznali wypalenia. Dlaczego? Dlatego, że im więcej robimy rzeczy, które lubimy, tym więcej mamy energii.
Przykład: osoba, która uwielbia prowadzić szkolenia, jest w stanie być na scenie 3 dni z rzędu, jedynie z przerwą na spanie w nocy i krótkimi przerwami w dzień, a przy tym wcale nie czuje zmęczenia. Wręcz przeciwnie z każdym kolejnym dniem atmosfera na sali robi się coraz przyjemniejsza, a prelekcje coraz ciekawsze.
Kiedy czujesz, że ciało Ci sprzyja, a Ty jesteś w pełni skoncentrowany na tym, co robisz, to oznacza, że jesteś w stanie flow. Wtedy często nie czujemy głodu, nie chce nam się pić i nic nam nie dolega. Naturalnie zatem czasem zapomnimy się i jesteśmy zaskoczeni, kiedy minęło nam kilka godzin. Oczywiście stanem flow należy zarządzać w sposób odpowiedzialny i świadomy, żeby nie wyczerpać organizmu.
Jak wiedza o talentach może uchronić Cię przed wejściem w spółkę z nieodpowiednią osobą?
Może tak być, że spotkasz wspaniałą osobę, z którą świetnie się rozumiecie i…. postanowicie razem założyć spółkę. Początek na pewno będzie wspaniały. Musicie jednak bardzo uważać, bo może okazać się, że oboje macie flow podczas rozpoczynania wspólnych idei i koncepcji, ale brak Wam zapału, aby je skończyć.
W każdym projekcie są 4 fazy: początek, rozprzestrzenienie idei, koordynacja w czasie i dopięcie szczegółów oraz faza końcowa, czyli finalizacja i domknięcie oraz wyciągnięcie wniosków do następnego cyklu. Jeśli braknie Wam ludzi, którzy odnajdą swoje flow w tych 4 obszarach to nie dacie rady w pełni realizować całych cykli i biznes zacznie kuleć, a później nie wiedzieć, dlaczego - rozpadać.
Wtedy bardzo łatwo obarczać winą innych ludzi za niepowodzenia. Ale jak mówi Justyna Liber, twórczyni DNA Talentu: „Nie ma niewłaściwych ludzi, są tylko niewłaściwie dobrane zadania.” Dlatego jest to bardzo ważne, że nawet przy istniejącym potencjale, zawsze można lekką reorganizacją świadomie uratować, to co nie działa i poprawić lub też podnieść całą firmę na nowo.
Jak zatem dobierać ludzi do współpracy?
W zależności od tego co te osoby mają robić. Najlepiej, aby wspólnicy byli odmiennymi profilami. Pracownicy na konkretne stanowiska do konkretnych zadań powinni mieć konkretne talenty. Nie muszą być dobrzy we wszystkim.
Niestety, na rozmowie rekrutacyjnej nie jesteśmy w stanie określić, czy osoba mówi i pisze tak, żeby się spodobać przyszłemu pracodawcy, czy tak jak czuje. Ponadto wielu z nich nie potrafi odróżnić swojego wrodzonego talentu od wyuczonego. Odpowiednio postawione pytania są w stanie to odkryć.
Dlaczego warto znać DNA Talentu?
Świadomość talentu swojego jak i rozmówcy w sposób niezwykle istotny i odczuwalny na każdym kroku sprawia, że bardziej czujemy soczystość życia w każdej jego sferze.
Potrafimy obsłużyć swój talent i uniknąć autosabotażu. Potrafimy znacznie sprawniej komunikować się z innymi profilami. Uwolnimy się od brania wszystkiego do siebie i zrozumiemy, że czyjeś zachowanie nie jest przeciwko nam, tylko taka jest charakterystyka innego profilu.
Świat jest różnorodny. I całe szczęście, bo inaczej byłoby nudno. Odkrycie DNA Talentu spowoduje, że zaczniesz rozumieć świat na innym poziomie, którego większość nie jest świadoma. Sprawdź bezpłatnie, jaki Ty masz talent: www.dourl.pl/talent